#15 Hampden Estate Pagos 2022 52%

O rumach Hampden Estate pisałem już wcześniej, ale była to podstawowa edycja 8-letnia. Dzisiaj Hampden Pagos, który jest w pewnym sensie edycją limitowaną, a na pewno eksperymentalną.

Hampden Pagos batch 1

Biorąc swoją nazwę od hiszpańskiego słowa (Pagos) używanego do opisania działek winnic w rejonie Jerez, Hampden Estate Pagos jest pierwszą butelką w historii destylarni, która dojrzewała wyłącznie w beczkach po sherry.

W przypadku batch#1 są to beczki po sherry Pedro Ximenez i Oloroso. Batch#2 z roku 2023 to już wyłącznie beczki po sherry Oloroso. Limitowany jest do około 3000 butelek, a jego wyjątkowość polega na niecodziennym i mało spotykanym mariażu intensywnego rumu jamajskiego z beczkami po sherry. Poziom estrów to 394 gr/hlpa.

Więcej na temat rumów z destylarni Hampden Estate pisałem tutaj.

Warto nadmienić, że ww. omawiany rum w beczce spędził około 3 lat, czyli jednocześnie dużo i mało jak na tropikalne warunki. Pytanie czy wystarczająco, aby uzyskać ciekawy efekt.

Hampden Pagos batch 1

Kolor

Jasne czerwone wino/jasny bursztyn

Aromat

Czarna herbata, jakieś kwiaty, czerwone owoce (głównie wiśnie, maliny); banany, ananas, może nawet gorąca czekolada, wiśnie w czekoladzie. Dopiero dalej lakiery, estrowość, pieprz, alkohol; bardzo lotny i intensywny. Połączenie estrów, lakierów, ananasów i czerwonych owoców wychodzi bardzo intrygująco. (88)

Smak

Słodycz, sporo sherry i sporo lakierowości, a nawet benzyny. Wiśnie w czekoladzie, słodycz dżemu owocowego miesza się ze słodyczą trzciny cukrowej i bananów; Ściągajacy i lekko taniczny. Fajnie przechodzi w ziołowe (anyż), skórzane i drewniane klimaty (może nawet lekko dymne). (88)

Finisz

Eksplozja owoców i słodyczy: od kakao, przez banany i ananasa aż po miód, bardzo słodko; Końcówka drewniana i przyprawowa, pozostawia przyjemne uczucie ściągania w ustach. Bardzo długi. (88)

Suma

Intensywny, zadziorny i wielowymiarowy rum. Czasem za bardzo zionie alkoholem i czasem coś wyjdzie poza skalę balansu, ale jest tak dużo smaków i aromatów, że ciężko na coś narzekać. Uważam eksperyment leżakowania jamajskiego rumu w beczkach po sherry za udany. Osobiście uwielbiam Pagosa i bez wahania oceniam go bardzo wysoko.

88/100

Hampden Pagos batch 1

Warto dodać, że w tej cenie (~110 Eur/0.7l) to naprawdę dobry rum pod kątem ceny do jakości. Warto kupić, a jeszcze bardziej warto samemu sprawdzić jak smakuje Hampden Pagos.